Drewniane domki letniskowe

Drewno jest stosowane do budowy domów już od bardzo dawna. Jednak brak tego naturalnego surowca, a co za tym idzie jego wysoka cena sprawiły, że już wiele lat temu zaniechano tego typu budowania zwłaszcza w krajach europejskich, stawiając na materiały budowlane wytworzone przez człowieka. Największym nieporozumieniem była tu tak bardzo znienawidzona obecnie, wielka płyta. Współcześnie jednak zaczęto na powrót budować domy z drewna, i wcale nie chodzi tu o domek letniskowy. Z drewna coraz częściej buduje się domy całoroczne i to także w Polsce. Rozwój w dziedzinie budownictwa, powstanie nowoczesnych technik i materiałów izolacyjnych sprawiło, że również i u nas zaczęto interesować się tego typu domami.

Chyba najbardziej malowniczym rodzajem domu z drewna są domy z bali, jednak te rodzaj można spotkać głównie w górach, z prostego powodu, tam jest łatwiejszy dostęp do tego surowca.  Jednak praktycznie w całym kraju i w każdym miejscu mamy możliwość postawienia sobie domu z drewna, tzw. domu szkieletowego. Te rodzaje domów, a dokładniej mówiąc jego element powstają w specjalnych zakładach, a na plac budowy przyjeżdżają już gotowe ściany, które są w specjalny sposób montowane. W tego rodzaju domach jest stosowany specjalny rodzaj izolacji, tak aby w niekorzystnych warunkach atmosferycznych dom nie ulegał zniszczeniu.Gdy zamontujemy dodatkowo czujnik ruchu do lamp oświetlających to ułatwi nam to znacznie oświetlenie.

Zarówno jeżeli chodzi o domy z bali, jak i o domy szkieletowe, to podstawowym warunkiem, dzięki, któremu dom będzie trwały, jest specjalny sposób suszenia drewna.

W Internecie łatwo możemy znaleźć zarówno projekty domów z bali, jak również szkieletowych. Wiadomo, że jest ich jeszcze stosunkowo mało, ale co ciekawe możemy już znaleźć firmy, które wykonają nam dom na nasze specjalne zamówienie.

Gdy decydujemy się na tego rodzaju dom, warto również pamiętać, że tego typu domy mają ograniczoną kubaturę pomieszczeń, ze względu na bezpieczeństwo i rodzaj używanego materiału. Jednak wspaniały mikroklimat jaki jest we wnętrzu takich domów, zminimalizuje z całą pewnością tę małą niedogodność.