Zagospodarowanie poddasza w naszym domu

Dom to nie tylko wielkie salony, kuchnie, łazienki i parterowa zabudowa. Tworząc swój wymarzony dom chcemy by wszystkie pomieszczenia były piękne i wyróżniały się spośród wszystkim pomieszczeń jakie widzieliśmy. Tworząc wystrój naszych pokoi, które będą witać na co dzień nas i gości, nie zapominajmy o pomieszczeniach, które są równie ważne. Takie pomieszczenia to pomieszczenia poddaszowe, które na ogół służą w większości domów służą za graciarnie czy tez strych. Pomieszczenia te odgrywające role graciarni są niedoceniane. Zamiast zajmować kolejne pomieszczenie nieużywanymi meblami, szafkami i innymi rzeczami, możemy stworzyć w nim coś wspaniałego.

Są różne sposoby na zagospodarowanei poddasza
Są różne sposoby na zagospodarowanie poddasza

Zwykły pokój może zamienić się w nocne obserwatorium, sypialnię z której będziemy mogli oglądać gwiazdy, łazienką z pięknym widokiem, czy tez klimatycznym pokoikiem dla dzieci. Pamiętajmy jednak o tym, aby w pokojach poddaszowych była porządna izolacja dachu, która da nam chłód w gorące lato i ciepło w mroźna zimę. Myśląc o aranżacji poddasza powinniśmy wziąć pod uwagę światło padające z okien, które oświetla zazwyczaj prawie cale pomieszczenia. Pomyślmy zatem o delikatnym oświetleniu. Podkreśli ono klimat pomieszczeń i da spoglądać na piękne zaokienne widoki. Pomieszczenia poddaszowe nie są typowymi pomieszczeniami.

Kupując do nich meble nie zapominajmy o tym. Standardowe szafki zajmą o wiele więcej miejsca, niż te dopasowane do ścian domu. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w meble na zamówienie, pomyślmy o niskich meblach, które dadzą postawić się pod samą ścianą, nie zajmując w ten sposób zbyt dużo miejsca. Taki sposób zagospodarowania poddasza pozwoli nam na wykorzystanie dużej przestrzeni oraz swobodne poruszanie się na niej. Weźmy pod uwagę to, ze większe pomieszczenia dadzą nam więcej możliwości, niż kilka małych poddaszowych pomieszczeń w których będziemy czuć ciasnotę i przytłoczenie.

Akty prawne dotyczące budowy domu

Pod budowę domu należy znaleźć odpowiednią działkę, która jest uzbrojona, jest doprowadzona do niej kanalizacja, woda i prąd. Wydawać by się mogło, że zakup takiej działki to strzał w dziesiątkę. Szybko podpisujemy umowę kupna i odbieramy od notariusza akt własności wpisany w księgi wieczyste. Owszem działka taka jest przystosowana do budowy domu, ale należy również sprawdzić jak ma się sprawa z dojazdem do naszej działki. Sytuacje gdy działka nie ma dostępu do drogi nie są notoryczne, ale warto pamiętać, aby to sprawdzić. Jednak gdy taka sytuacja już zaistnieje nie ma co rozpaczać. Jednak bez dojazdu do drogi może być ciężko o pozwolenie na budowę. Musimy posiadać też projekty domów jednorodzinnych z poddaszem aby rozpocząć budowę domu.

akty prawne dotyczące budowy domu
akty prawne dotyczące budowy domu

Nie warto zaczynać budować bez pozwolenia, bo to samowolka budowlana legalizacja takiej budowy jest dosyć trudna. Są dwa podstawowe rozwiązania problemu. Dogadać się z okolicznymi właścicielami gruntów i odkupić od nich grunt z przeznaczeniem na drogę dojazdową. Drugim rozwiązaniem jeśli powierzchnia całkowita naszego gruntu nie ma styczności z drogą jest wystąpienie o służebność drogi na gruncie prawa cywilnego. Warto zerknąć do kodeksu cywilnego i dowiedzieć się, że jeśli nasz grunt nie ma dostępu do drogi i nie można wytyczyć drogi dojazdowej, to przysługuje nam służebność gruntowa .

Droga musi być wytyczona więc jak najmniejszym kosztem dla udostępniającego grunt. Po takim załatwieniu sprawy znacznie prościej uzyskamy pozwolenie na budowę, a problemy przy budowie domu takie jak czy wybrać okna 5 czy 6 komorowe będą już śmiesznie proste. Służebność gruntowa drogi koniecznej wygasa w skutek niewykonywania przez 10 lat tak jak wszystkie służebności gruntowe. Służebność gruntowa ustanawiana jest na rzecz nieruchomości władnącej, więc jeśli krewni posiadają akt dziedziczenia, to nie ma potrzeby ponownego ustanawiania takiej służebności gruntowej przy zmianie właściciela. Jest to wygodne rozwiązanie i praktyczne. Jednak jeśli służebność drogi utraci znaczenie dla naszej nieruchomości, a właściciel gruntu to udowodni to może domagać się zniesienia służebności za wynagrodzeniem.