Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?

Osoby budujące dom często są konfrontowane z wieloma terminami, które wiele mówią przede wszystkim fachowcom. Terminologia ta pojawia się między innymi w dokumentacji, którą należy przygotować ubiegając się o pozwolenie na budowę, trudno zaś liczyć na wyrozumiałość urzędnika, jeżeli nasza pomyłka wyniknie z jej nieznajomości. Na początku dwudziestego pierwszego wieku nie możemy już narzekać na brak dostępu do informacji o zagadnieniach budowlanych, braki w tym zakresie mogą być więc motywowane wyłącznie naszą własną opieszałością lub niefrasobliwością.

Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?
Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?

Wśród terminów, których znaczenie dobrze jest znać jeszcze zanim zaczniemy ich używać znajduje się między innymi powierzchnia zabudowy, która często pojawia się w opozycji do powierzchni całkowitej domu. Choć termin ten brzmi tajemniczo zrozumienie jego znaczenia nie powinno sprawiać nam większych trudności, powierzchnią zabudowy jest bowiem ta, którą budynek zajmuje na działce. Warto w tym miejscu podkreślić, że mówimy o niej już w kontekście wykończonego budynku, a nie w odniesieniu do domu, który dopiero powstaje, poczynienie tego zastrzeżenia pozwoli nam więc bez wątpienia wystrzec się wielu błędów, z którymi możemy mieć do czynienia w innym wypadku.

Przy ustalaniu powierzchni zabudowy dobrze jest wiedzieć też, jakie elementy nie są do niej wliczane. Prawo mówi w tym kontekście między innymi o tak zwanych „elementach drugorzędnych”, jeżeli więc dom posiada wystające schody zewnętrzne lub daszki nie ma obowiązku dodawania zajmowanej przez nie powierzchni do ogólnego rachunku. Powierzchnia zabudowy nie obejmuje również szklarni i altan, które znajdują się przy domu, nie powinniśmy zaś wliczać do niej również oświetlenia zewnętrznego. Informacja o powierzchni zabudowy nie powinna być mylona również z danymi na temat powierzchni całkowitej budynku, ta bowiem obejmuje sumę wszystkich jego kondygnacji bez względu na to, czy znajdują się one nad, czy też pod ziemią. Wyznaczanie powierzchni zabudowy to czynność ważna, wymaga więc określonej wiedzy i umiejętności. Jeżeli nie chcemy, aby było ono źródłem niedomówień, powinniśmy zdecydować się na to, aby zadaniem jej wyznaczania zajął się fachowiec, który z pewnością poradzi z nim sobie lepiej niż amator.

Aranżacja salonu to już temat na osobny wpis ale warto zaznaczyć, że powierzchnia domu ma tu sporo do znaczenia.

Kładziemy domową instalację elektryczną

Lista pomieszczeń, których oczekujemy w naszym nowym domu zazwyczaj jest wyjątkowo długa, ograniczony budżet i bariery, jakie nakładają na nas gotowe projekty domów jednorodzinnych sprawiają jednak, że często jesteśmy zmuszani do rezygnowania z części planów i ograniczania ich do niezbędnego minimum. Istnieją jednak pomieszczenia, bez których dom nigdy nie stanie się miejscem, do którego będziemy chcieli wracać, na nie więc powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności, nie pozwalając sobie na żadne kompromisy i ustępstwa w tym zakresie.

Kładziemy domową instalację elektryczną
Kładziemy domową instalację elektryczną

Do pomieszczeń takich bez wątpienia należą łazienki, trudno bowiem oczekiwać, że będziemy się czuli komfortowo w domu, w którym ich liczba będzie niewystarczająca, a wygląd będzie wywoływał zastrzeżenia. W tym kontekście aranżacje łazienek urastają do rangi kwestii wyjątkowo ważnych, a osoby, które zastanawiają się nad tym, czy warto na nich oszczędzać są przekonywane przez otoczenie o tym, że jest to krok co najmniej niewłaściwy. W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, ile łazienek powinno się znaleźć w naszym nowym domu, często okazuje się bowiem, że niewłaściwe określenie potrzeb kolejnych domowników może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jeżeli w naszym domu mają zamieszkać dwie lub trzy osoby jedna łazienka w zupełności wystarczy, jeżeli jednak domownicy tworzą wielopokoleniową rodzinę większa liczba łazienek z pewnością pomoże nam uniknąć w przyszłości wielu poważnych konfliktów.

Kolejną kwestią jest ta, która wiąże się z wyposażeniem łazienki, okazuje się bowiem, że w wielu polskich domach ciągle jeszcze dominuje przekonanie zgodnie z którym, na wystrój łazienki nie trzeba przeznaczać zbyt dużych pieniędzy. Efektem jest z pewnością oszczędność środków finansowych, oszczędność ta nadspodziewanie często okazuje się jedynie pozorna. Łazienka, która nie wygląda atrakcyjnie nie zachęca również do korzystania z niej, w rezultacie więc nie raz okazuje się solą w oku właścicieli nowego domu. Ostatnim zagadnieniem, z jakim z pewnością zostaniemy skonfrontowani podczas planowania funkcjonalności łazienki okaże się domowa instalacja elektryczna, już wcześniej należy więc liczyć się z tym, że konsultacja ze specjalistą będzie w tym wypadku niemożliwą do uniknięcia koniecznością.