Dom

Od wewnątrz i zewnątrz
Dom jest takim miejscem o które trzeba dbać. Naturalnie zarówno jego wnętrze jak i strona zewnętrzna są zasadnicze. Adekwatnie wybrany wystrój wnętrz doskonale złączony z całością urozmaici naszą powierzchnię. Od chwili bowiem gdy pomalujemy salon oraz kuchnię zależeć będzie naprawdę wiele.  Także stare żyrandole kute przy odrobinie odnowienia staną się doskonałym elementem ozdobnym.I to z tego właśnie motywu barwy ścian pokoju oraz odmienne znajdujące się tam elementy mają tak duże znaczenie na wygląd całości. Dobrej jakości płytki podłogowe możemy założyć w niemal każdym pokoju. Continue reading

Architekt adaptujący

Ostatnia prosta korytarza, drzwi, klamka … Udało się, dr F. jest już w środku, w swoim gabinecie architekta. Zaprowadził go do niego wyjątkowy splot sprzyjających okoliczności, okoliczności, które w przekonaniu autora, jak i po trochę samego dr F. (osobowość autora odciska na swym tworze piętno, nie demonizujmy jednak tego wpływu) – świadczyły o zaangażowaniu samej Bogini Fatum. Nowoczesne projekty domów są bardzo popularne i często architekci projektują właśnie takie nowoczesne domy.

Pierwszym trafem było to, że tego ranka dr F. obudził się żywy, nie cierpiący na żadne dolegliwości typu paraliż czy rozedma, które uniemożliwiłyby dalszy ciąg tej historii. Za sprzyjający należy tez uznać fakt, że prysznic po długich pertraktacjach zgodził się spełnić tę niezbyt zaszczytną funkcje osobistego natrysku.

Czytelnik w tej chwili zapewne już podnosi się głos czytelnika, że to za mało, by przypisywać bogom interwencje w nasze życia. Przynajmniej choć raz w życiu każdego z nas zdarzył się podobny zbieg okoliczności. Wszelkie próby podważania tego ustalenia zmienią się w zachwyt, gdy czytelnik dowie się, że podróż do biuro odbyła się środkiem komunikacji masowej i wszyscy przeżyli. Co więcej kierowca jeszcze się nie przyzwyczaił do nowej trasy, w związku czym wybrał właśnie drogę najprostszą.

Architekt adaptujący
Architekt adaptujący

To jest wprowadzenie do wątku: biuro dr F. Wszędzie , po całym pospieszeniu walały się jego plany domów i niedopałki. Zajęty rekonstrukcją minionych zdarzeń dr. F. nie spostrzegł, że nagle w pokoju znalazł się jeszcze.

W obecności pięknych kobiet, a zwłaszcza realnych i pięknych kobiet dr F. zawsze miewał okropne wypadki. Ostatnim razem, szukając naprędce jakiś słów o pięknej nocy i przewyższającym jej piękno urodzie kobity. Zamiast tego – jak zwykle zresztą – trafił na odczasownikowy przysłówek ze starożytnego dialektów, którego znaczenia bądź nie znał, bądź też nie umiał sobie przypomnieć. Faktem jest, że nie umiliło to bynajmniej konserwacji, przynajmniej jednak obyło się bez ofiar.

Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?

Osoby budujące dom często są konfrontowane z wieloma terminami, które wiele mówią przede wszystkim fachowcom. Terminologia ta pojawia się między innymi w dokumentacji, którą należy przygotować ubiegając się o pozwolenie na budowę, trudno zaś liczyć na wyrozumiałość urzędnika, jeżeli nasza pomyłka wyniknie z jej nieznajomości. Na początku dwudziestego pierwszego wieku nie możemy już narzekać na brak dostępu do informacji o zagadnieniach budowlanych, braki w tym zakresie mogą być więc motywowane wyłącznie naszą własną opieszałością lub niefrasobliwością.

Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?
Jak obliczyć powierzchnię zabudowy?

Wśród terminów, których znaczenie dobrze jest znać jeszcze zanim zaczniemy ich używać znajduje się między innymi powierzchnia zabudowy, która często pojawia się w opozycji do powierzchni całkowitej domu. Choć termin ten brzmi tajemniczo zrozumienie jego znaczenia nie powinno sprawiać nam większych trudności, powierzchnią zabudowy jest bowiem ta, którą budynek zajmuje na działce. Warto w tym miejscu podkreślić, że mówimy o niej już w kontekście wykończonego budynku, a nie w odniesieniu do domu, który dopiero powstaje, poczynienie tego zastrzeżenia pozwoli nam więc bez wątpienia wystrzec się wielu błędów, z którymi możemy mieć do czynienia w innym wypadku.

Przy ustalaniu powierzchni zabudowy dobrze jest wiedzieć też, jakie elementy nie są do niej wliczane. Prawo mówi w tym kontekście między innymi o tak zwanych „elementach drugorzędnych”, jeżeli więc dom posiada wystające schody zewnętrzne lub daszki nie ma obowiązku dodawania zajmowanej przez nie powierzchni do ogólnego rachunku. Powierzchnia zabudowy nie obejmuje również szklarni i altan, które znajdują się przy domu, nie powinniśmy zaś wliczać do niej również oświetlenia zewnętrznego. Informacja o powierzchni zabudowy nie powinna być mylona również z danymi na temat powierzchni całkowitej budynku, ta bowiem obejmuje sumę wszystkich jego kondygnacji bez względu na to, czy znajdują się one nad, czy też pod ziemią. Wyznaczanie powierzchni zabudowy to czynność ważna, wymaga więc określonej wiedzy i umiejętności. Jeżeli nie chcemy, aby było ono źródłem niedomówień, powinniśmy zdecydować się na to, aby zadaniem jej wyznaczania zajął się fachowiec, który z pewnością poradzi z nim sobie lepiej niż amator.

Aranżacja salonu to już temat na osobny wpis ale warto zaznaczyć, że powierzchnia domu ma tu sporo do znaczenia.

Akty prawne dotyczące budowy domu

Pod budowę domu należy znaleźć odpowiednią działkę, która jest uzbrojona, jest doprowadzona do niej kanalizacja, woda i prąd. Wydawać by się mogło, że zakup takiej działki to strzał w dziesiątkę. Szybko podpisujemy umowę kupna i odbieramy od notariusza akt własności wpisany w księgi wieczyste. Owszem działka taka jest przystosowana do budowy domu, ale należy również sprawdzić jak ma się sprawa z dojazdem do naszej działki. Sytuacje gdy działka nie ma dostępu do drogi nie są notoryczne, ale warto pamiętać, aby to sprawdzić. Jednak gdy taka sytuacja już zaistnieje nie ma co rozpaczać. Jednak bez dojazdu do drogi może być ciężko o pozwolenie na budowę. Musimy posiadać też projekty domów jednorodzinnych z poddaszem aby rozpocząć budowę domu.

akty prawne dotyczące budowy domu
akty prawne dotyczące budowy domu

Nie warto zaczynać budować bez pozwolenia, bo to samowolka budowlana legalizacja takiej budowy jest dosyć trudna. Są dwa podstawowe rozwiązania problemu. Dogadać się z okolicznymi właścicielami gruntów i odkupić od nich grunt z przeznaczeniem na drogę dojazdową. Drugim rozwiązaniem jeśli powierzchnia całkowita naszego gruntu nie ma styczności z drogą jest wystąpienie o służebność drogi na gruncie prawa cywilnego. Warto zerknąć do kodeksu cywilnego i dowiedzieć się, że jeśli nasz grunt nie ma dostępu do drogi i nie można wytyczyć drogi dojazdowej, to przysługuje nam służebność gruntowa .

Droga musi być wytyczona więc jak najmniejszym kosztem dla udostępniającego grunt. Po takim załatwieniu sprawy znacznie prościej uzyskamy pozwolenie na budowę, a problemy przy budowie domu takie jak czy wybrać okna 5 czy 6 komorowe będą już śmiesznie proste. Służebność gruntowa drogi koniecznej wygasa w skutek niewykonywania przez 10 lat tak jak wszystkie służebności gruntowe. Służebność gruntowa ustanawiana jest na rzecz nieruchomości władnącej, więc jeśli krewni posiadają akt dziedziczenia, to nie ma potrzeby ponownego ustanawiania takiej służebności gruntowej przy zmianie właściciela. Jest to wygodne rozwiązanie i praktyczne. Jednak jeśli służebność drogi utraci znaczenie dla naszej nieruchomości, a właściciel gruntu to udowodni to może domagać się zniesienia służebności za wynagrodzeniem.